Európska liga UEFA - kvalifikácia

Links
Official website Official website Wikipedia (sk)

Wikipedia - Európska liga UEFA

Európska liga UEFA (orig. UEFA Europa League), predtým Pohár UEFA (orig. UEFA Cup), je európska futbalová súťaž organizovaná Európskou futbalovou federáciou (UEFA). Po Lige majstrov je to druhá najprestížnejšia futbalová súťaž v Európe.

Prvý ročník sa konal v roku 1971, v roku 1999 bol zrušený Pohár víťazov pohárov a následne bol integrovaný do Pohára UEFA.

Historicky najúspešnejším klubom v Európskej lige UEFA je španielsky klub Sevilla FC, ktorý získal pohár sedemkrát.

UEFA Európska liga - kvalifikácia je futbalová súťaž, ktorá predchádza skupinovej fáze UEFA Európskej ligy. Zúčastňujú sa jej kluby, ktoré sa nekvalifikovali priamo do skupinovej fázy cez svoje domáce ligové súťaže alebo cez Ligu majstrov UEFA.

Kvalifikácia sa skladá z niekoľkých kôl, v ktorých sa kluby stretávajú v dvojzápasoch. Víťazi jednotlivých kôl postúpia do ďalšieho kola alebo do skupinovej fázy.

V kvalifikácii účinkujú kluby z rôznych európskych krajín, ktoré sa snažia získať postup do prestížnej skupinovej fázy UEFA Európskej ligy.