Európska Liga majstrov - ženy

**Európska liga majstrov - ženy**

Európska liga majstrov žien je najprestížnejšia klubová súťaž v stolnom tenise pre ženy v Európe. Koná sa každý rok a zúčastňujú sa jej najlepšie kluby z celej Európy. Turnaj sa hrá formou skupinovej fázy, po ktorej nasleduje vyraďovacia fáza.

**História**

Európska liga majstrov žien bola založená v roku 1964. Prvými víťazkami sa stali hráčky klubu DJK Sportbund Stuttgart z Nemecka. Odvtedy turnaj vyhrali kluby z rôznych krajín, vrátane Maďarska, Ruska, Nemecka a Rumunska.

**Súčasný formát**

Súčasný formát Európskej ligy majstrov žien pozostáva z dvoch fáz: skupinovej fázy a vyraďovacej fázy. V skupinovej fáze je 16 tímov rozdelených do štyroch skupín po štyroch. Každý tím odohrá v rámci svojej skupiny dva zápasy, jeden doma a jeden vonku. Do vyraďovacej fázy postúpia prvé dva tímy z každej skupiny.

Vyraďovacia fáza sa hrá formou dvojzápasov, pričom domáci tím hrá prvý zápas. Tím, ktorý vyhrá oba zápasy, postúpi do ďalšieho kola. Finále sa hrá na jeden zápas na neutrálnom ihrisku.

**Najúspešnejšie kluby**

Najúspešnejším klubom v histórii Európskej ligy majstrov žien je maďarský klub BSE Budapest, ktorý turnaj vyhral 13-krát. Ďalšími úspešnými klubmi sú nemecký klub DJK Sportbund Stuttgart (9 titulov), ruský klub UMMC Jekaterinburg (7 titulov) a rumunský klub CSM Alexandra Năsăud (6 titulov).

**Slovenskí účastníci**

Doteraz sa žiadnemu slovenskému klubu nepodarilo kvalifikovať sa do Európskej ligy majstrov žien.