Panamerické hry - ženy

Links
Wikipedia (sk)

Basketbal na Panamerických hrách je basketbalový turnaj, ktorý sa koná v rámci multišportového podujatia Panamerických hier a ktorý organizuje Americká basketbalová federácia (FIBA Americas). Do programu hier bol turnaj oficiálne zaradený hneď na prvých Panamerických hrách v roku 1951 v argentínskom Buenos Aires, vtedy len v mužskej kategórii. Basketbalový turnaj sa odvtedy koná na hrách pravidelne. Ženy mali premiéru na 2. Panamerických hrách v roku 1955 v Mexiko City. V oboch kategóriách na turnaji dominujú družstvá Spojených štátov, ktoré vyhrali zhodne polovicu konaných turnajov.

**Panamerické hry - ženy**

Panamerické hry - ženy je regionálne multišportové podujatie, ktoré organizuje Pan Americká športová organizácia (PASO). Turnaj sa koná každé štyri roky a je otvorený pre ženské národné basketbalové tímy zo Severnej a Južnej Ameriky.

Turnaj sa prvýkrát konal v roku 1955 v Mexico City v Mexiku a odvtedy sa koná na rôznych miestach v Amerike. Najúspešnejšou krajinou v histórii turnaja je Spojené štáty americké, ktoré získalo najviac medailí.

V turnaji Panamerických hier - ženy medzi sebou súťaží najlepšie ženské basketbalové tímy z Ameriky. Turnaj je považovaný za významnú udalosť v basketbalovom kalendári a poskytuje hráčkam šancu reprezentovať svoje krajiny na medzinárodnej úrovni.